Podpowiadamy jak rzucić marihuanę

Jeśli czujesz, że marihuana przejmuje twoje życie i zastępuje wszystkich twoich przyjaciół, hobby i ulubione sposoby spędzania czasu, to nadszedł czas, aby zrobić przerwę i przywrócić życie na właściwe tory. Marihuana ma możliwość być uzależniająca psychicznie, co znaczy, że powinniśmy być psychicznie przygotowany i skłonny do rezygnacji z nałogu. Zatem jeśli szukasz pomocy w odzyskaniu starego życia i porzuceniu starych nawyków, jesteś we właściwym miejscu.

Wyrzuć całą marihuanę i przybory do konsumpcji

Jeżeli wyrzucisz rzeczy, które przypominają Wszyscy ludzie o paleniu, możesz być mniej skłonny do ulegania swoim zachciankom. Oto, co powinnaś zrobić:

Pozbądź się zapalniczek, bibułek, młynków, bonga i innych przedmiotów do konsumpcji i upewnij się, że niczego nie przeoczyłeś. Jeżeli już masz jakieś resztki suszu, wyrzuć je albo przekaż znajomemu.

Pozbądź się wszystkiego, co sprawia, że masz ochotę zapalić, niezależnie od tego, czy jest to Twoje ulubione bongo, czy gra video. Może to zabrzmieć ekstremalnie, niemniej jednak usunięcie „wyzwalaczy” może realnie pomóc w rzuceniu palenia marihuany.

Poinformuj prywatnych znajomych, że rzucasz palenie

Powiedz zaufanym przyjaciołom i członkom rodziny, co robisz, i poproś ich o poradę w rzuceniu palenia. Na 100% będą Cię w tym wspierać.

Jest to zwłaszcza ważne, jeżeli chcesz pozostać blisko ludzi, którzy są aktywnymi palaczami. Powiedz im, że nie próbujesz zmusić ich do rzucenia palenia, niemniej jednak docenisz to, że nie będą wywierać na Tobie presji. Znajomi powinni uszanować Twoją decyzję i nie powinni proponować Wszyscy ludzie wręcz jednego buszka.

Przygotuj się na objawy odstawienia

Objawy odstawienia marihuany nie trwają długo, niemniej jednak musisz być na nie przygotowany. Pierwsze objawy będziesz czuć już pierwszego dnia i osiągają one szczyt w 2,3 lub 4 dniu, a ostatecznie ustają po 1 albo 2 tygodniach.

Prawdopodobnie nie doświadczysz objawów odstawienia, ale ważne jest, aby posiadać intencja, jak sobie z nimi poradzić, by nie ulec presji i nie zapalić. Niektóre z objawów, które mogą wystąpić to:

Bezsenność: Staraj się unikać kofeiny poprzez kilka pierwszych dni i połóż się do spania, gdy jedynie poczujesz taką potrzebę. Dwie godziny w przyszłości zasypianie może być już dużo trudniejsze.

Zmniejszony apetyt: na początku możesz mieć mdłości lub w ogóle nie odczuwać apetytu. Staraj się jeść delikatne pokarmy, które są łagodne dla żołądka, tj. banany, ryż, tosty, płatki owsiane i jabłka.

Drażliwość: gdy doświadczasz wahań nastroju, które towarzyszą odstawieniu marihuany, możesz szybko się denerwować, a nawet z pozoru błahe sprawy mogą Cię denerwować. W takich chwilach powinieneś przypomnieć sobie, że to wyłącznie objawy odstawienia. Świadomość drażliwości spowodowanej odstawieniem jest bardzo pomocna i powinno się o tym pamiętać.

Niepokój: Odczuwanie niepokoju może być jednym z objawów odstawienia, natomiast jest to typowe przy walce z większością nałogów. Kiedy masz wolną minutę, zamknij oczy, oddychaj głęboko i pamiętaj, że negatywne efekty odstawienia nie trwają długo.

Zwiększona temperatura ciała: Przy rzucaniu palenia marihuany możesz mieć zwiększoną temperaturę ciała i od czasu do czasu możesz się pocić. Pocenie występuje w większości wypadków w nocy, więc przygotuj się, że możesz się budzić kilka razy na mokrym prześcieradle… na 100% mokrym od potu.

Dziwne sny: Wiele osób w trakcie rzucania marihuany miewa dziwne sny. Kiedy pali się dzień w dzień, sny teoretycznie nie występują albo nie zapamiętuje się ich. Wystarczy natomiast jeden dzień przerwy, ażeby częstotliwość snów znacznie się zwiększyła.

Znajdź aktywność zastępczą

Wolny czas, który zazwyczaj przeznaczałeś na palenie, w tym momencie możesz wykorzystać na hobby lub sport. Postaraj się zrobić to tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Sport jest dobrą propozycją na pierwsze dni przerwy. Jeżeli zmęczysz się kilka godzin przed snem, zasypianie powinno stać się łatwiejsze.

O ile czujesz się zbyt znudzony lub przygnębiony, żeby to zrobić, obejrzyj film, który sprawi, że się uśmiechniesz lub spędź trochę czasu z przyjacielem, który nie wykorzystuje marihuany.

Oto wiele innych rzeczy do wypróbowania:

  • Robienie długich spacerów
  • Rozmowa ze starym przyjacielem
  • Pływanie
  • Gotowanie
  • Czytanie. Przykładowo gazety, mało ważące powieści, komiksy, historie przygodowe, ciekawe biografie
  • Bieganie
  • Siłownia

Zarządzaj swoimi popędami

Całkowicie w wielu przypadkach będziesz mieć ochotę na palenie i ważne jest, by wiedzieć, jak na nią zareagować, o ile realnie chcesz rzucić palenie. Oto wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby uniknąć ulegania pokusie:

Unikaj umieszczenia, które kojarzą Wszyscy ludzie się z paleniem. Nie idź do miejsc, które sprawiają, że chcesz palić, czy jest to piwnica twojego przyjaciela, czy ławka w parku.

Unikaj miejsc, w których ktoś pali marihuanę. Jeżeli już znajdziesz się w miejscu, które wytwarza w Tobie silną chęć zapalenia, odejdź jak najszybciej.

Oddychaj głęboko. Weź głęboki oddech przez usta i utrzymuj powietrze w płucach przez 5-7 sekund, aż poczujesz się spokojniejszy. Zaciągaj powietrze nosem, wydychaj ustami i powtarzaj te kroki, aż chęć zapalenia minie.

Zajmij prywatne usta czymś innym. Znalezienie substytutu dla Twojego chęci – o ile nie jest to alkohol lub inny lek – może pomóc rzuceniu palenia marihuany. Wypróbuj gumę do żucia, cukierki, napój, wykałaczkę, czy nawet ołówek.

Pij wodę. Utrzymanie adekwatnego nawodnienia ma możliwość pomóc w walce z nałogiem. Im więcej wody pijesz, tym więcej toksyn ucieka z Twojego organizmu.

Trzymaj się swoich postanowień

Najgorsze objawy odstawienia powinny ustąpić maksymalnie po dwóch tygodniach. Niektóre teorie głoszą, że wystarczy 21 dni przerwy, by być wolnym od każdego nałogu. To ma możliwość wydawać się wiecznością, ale już po tygodniu powinieneś zauważyć, że objawy ustępują.

Zaplanuj małą uroczystość na miesiąc od daty rozpoczęcia przerwy. Możesz każdego dnia odkładać pieniądze, które wydałbyś na palenie i za tę kwotę zafundować sobie prezent. Będziesz naprawdę dumny, kiedy zdasz sobie sprawę, że już nie musisz palić.

One comment on “Podpowiadamy jak rzucić marihuanę

  1. Rzucać? Może są i tacy co chcą, jednak ja nigdy jakoś o tym nie myślałam. Mało tego mąż na dodatek znalazł tanie nasiona marihuany i jest mega podekscytowany tematem. Szczerz to sama zakończyłabym rozmowę, gdyby w ogóle się zaczęła.

Dodaj komentarz